Mutfak Hizmetleri

Mutfak, insan sağlığı açısından çok önemli bir bölümdür. Mutfağın sorumluluk alanları çok geniş olduğu için, her ekip üyesi yaptığı işi en iyi şekilde yapmakla yükümlüdür.

Personelimiz önce kişisel hijyenlerine önem verir, daha sonra görev yerinde temizlik yapıp çalışma ortamını hijyenik hale getirir. Bunu da yaparken profesyonel olmanın getirdiği avantajları da kullanarak mutfak ekipmanlarının ilk günkü gibi her an temiz ve düzenli olmasına özen gösterirler. Bizim en önem verdiğimiz hususlardan biri ise her daim misafir tarafından veya dışarıdan gelebilecek her türlü denetlemeye hazır olmamızdır.

Bu departmanda yardımlaşarak çalışmak ve bir takım gibi hareket etmek çok önemlidir. Zira bu departmanın çalışma şartları zordur ve ağırdır. Bedenen yapılan bir iştir. Yapılan işe konsantre olmak ve takım oyununu iyi oynamaları gerekir. Bunun yanı sıra her bir personelin yaptığı işi sahiplenmesi gerekir, aksi hâlde her işte olduğu gibi bu işte de sahiplenme duygusu olmazsa başarısızlıkla sonuçlanır.

Mutfakta hijyen kurallarına çok dikkat edilmelidir. Bu konuda çalışanlar eğitimli olmalı, dünyanın kabul gördüğü yıkama mamullerini kullanmalıdırlar. Mutfağa her isteyen istediği şekilde giremez, bunu tüm çalışanlarımız uygulamaktadır. Temizlik ve hijyen her an kontrol altındadır.

Mutfaklarda soğuk odaların, dolapların ısı kontrolleri yapılmakta olup kayıt altına alınmaktadır.

2018-07-19T06:28:47+00:00